“Studia dualne to najlepsza odpowiedź na potrzeby rynku pracy”

– Kształcenie dualne wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i przyszłych pracowników. Absolwenci studiów dualnych – jak pokazują duńskie badania – zarabiają średnio o 10 proc. więcej niż absolwenci tradycyjnych studiów – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego na Politechnice Śląskiej podczas konferencji Edukacja Dualna – EDUAL.

Głównym założeniem kształcenia dualnego jest łączenie wiedzy teoretycznej, zdobywanej w uczelnianych murach, z praktyką zawodową w przedsiębiorstwach. – Doktorant będzie pracownikiem przedsiębiorstwa, a jednocześnie pełnoprawnym uczestnikiem studiów. – tłumaczył wicepremier.

Modernizacja procesów kształcenia dla gospodarki

Jarosław Gowin podkreślił, że tematyka studiów dualnych wpisuje się z jednej strony w kontekst Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, a z drugiej w kontekst strategii rozwoju nauki i szk

olnictwa wyższego. Zwrócił również uwagę, że w Polsce potrzebna jest modernizacja procesów kształcenia. – Rozwój gospodarki opartej na wiedzy wymaga wykształcenia kadr wyróżniających się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz kompetencjami przekrojowymi, jak przedsiębiorczość, komunikatywność, umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii czy praca zespołowa. Realizacja tych celów jest możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu przez uczelnie wysokiej jakości kształcenia praktycznego w formie studiów dualnych, realizowanych we współpracy z przemysłem – stwierdził szef resortu nauki.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.