Kiedyś będą pomagać tropić przestępców

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowuje się na otwarcie nowych kierunków oraz specjalności na rok akademicki 2017/2018. Szczegółowe informacje podamy Państwu w najbliższym czasie. Tymczasem przypominamy o chemii sądowej – innowacyjnej specjalności powstałej 3 lata temu na Wydziale Chemii UAM.

Chemia sądowa została stworzona w odpowiedzi na rozwój technik kryminalistycznych. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Studenci zapoznają się z wiedzą dotyczącą sposobu przesłuchania zarówno podej

rzanego, jak i świadka, a także z niekonwencjonalnymi metodami śledczymi. Ponadto przekazywane są informacje związane z wybranymi działami medycyny sądowej takimi jak: tanatologia i traumatologia sądowo-lekarska oraz orzecznictwo sądowo-lekarskie. Podczas wykładów studenci poznają techniki wykorzystywane między innymi w prowadzeniu badań identyfikacyjnych substancji pirotechnicznych, śladów powybuchowych, substancji łatwopalnych i drażniących. Omawiane są wybrane ekspertyzy kryminalistyczne oraz różne rodzaje eksperymentów. W tej chwili na pierwszym roku chemię sądową studiuje 85 studentów.

Chemia sądowa łączy w sobie znajomość zarówno chemii organicznej, nieorganicznej, analitycznej, jak również toksykologii rozszerzonych o wiedzę z zakresu prawa, medycyny sądowej i technik operacyjnych. Silną stroną studiów jest łączenie zaawansowanej teorii z umiejętnościami  praktycznymi z zakresu szeroko rozumianej kryminalistyki.