UAM najlepszy w naukach przyrodniczych

W rankingu CWTS Leiden Ranking 2016 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na 338 miejscu pod względem znaczenia w nauce światowej w kategorii „nauki przyrodnicze”. Tym samym UAM wyprzedził w niej wszystkie inne polskie uczelnie odnotowane w zestawieniu.

Warto dodać, że w rankingu ogólnym odnotowano 13 uczelni z Polski, a UAM jako całość zajął wśród nich 3. miejsce i znalazł się na pozycji 569, za Uniwersytetem Jagiellońskim (323) i Uniwersytetem Warszawskim (462). Co więcej, UAM odnotował również największy skok w tym rankingu i w tej kategorii w ostatnich latach. Tak wysokie notowania umiejscawiają UAM na 6. miejscu wśród wszystkich uczelni dawnej Europy Wschodniej.

Ranking CWTS Leiden Ranking jest jednym z większych uczelnianych rankingów ogólnoświatowych. Edycja 2016 obejmuje 842 najważniejsze uczelnie z 53 krajów. Ranking oparty jest wyłącznie na danych dostępnych w bazie Web of Science w kolekcjach: the Science Citation Index Expanded, the Social Sciences Citation Index, and the Arts & Humanities Citati

on Index. Nie korzysta z żadnych danych subiektywnych, określających np. prestiż uczelni, czy też danych zbieranych od uczelni. Do rankingu 2016 włączono uczelnie, z których pochodziło co najmniej 1000 publikacji z lat 2011-2014 indeksowanych w tzw. Core Collection. Podstawowe miejsce uczelni w rankingu jest określane poprzez liczbę publikacji. Dodatkowe sposoby klasyfikacji umożliwiają oszacowanie znaczenia danej uczelni w nauce światowej na podstawie liczby cytowań oraz roli uczelni we współpracy międzynarodowej na podstawie liczby prac, których autorzy pochodzą z różnych ośrodków naukowych.

Cały ranking dostępny jest pod adresem: www.leidenranking.com.