Dzień Mózgu 2017

Odległe galaktyki to nie jedyne miejsce nie do końca zbadane przez naukę. Ludzki mózg nadal jest tajemnicą. Tylko w 2016 roku badacze odkryli 97 nowych, nieznanych dotąd obszarów mózgu i ciągle pracują nad rozwikłaniem zagadek, które kryje ta niezwykle złożona część naszego organizmu. Czym jest schizofrenia? Co skłania nas do podejmowania ryzyka? Skąd się biorą zdolności matematyczne i czym jest inteligencja? Opowiedzą o tym naukowcy, specjaliści w dziedzinach psychiatrii, neuronauki oraz filozofii podczas XII edycji Dnia Mózgu.

Oprócz wykładów, na uczestników XII edycji Dnia Mózgu, która odbędzie się 18 marca, czeka wiele atrakcji, które pomogą zrozumieć jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem. Co dzieje się w naszym mózgu, gdy liczymy? Jak reaguje nasz układ nerwowy, gdy zażywamy narkotyki? Czy sztuczna inteligencja może dorównać człowiekowi?

– Dla neuronaukowca pasją jest poszukiwanie odpowiedzi na to, jakie mechanizmy mózgowe kryją się za codziennymi czynnościami. Ale każdy nie związany z nauką może podczas XII edycji Dnia Mózgu uzyskać odpowiedzi na te pytania – mówi Aleksandra Kołodziej, doktorantka Uniwersytetu SWPS, Prezes Fundacji Mózg!

Wielozmysłowe doświadczanie

Wariograf, czyli wykrywacz kłamstw – naukowcy z Uniwersytet SWPS opowiedzą czym jest wariograf oraz zaprezentują działanie tego urządzenia. Zamiast pytać „Czy te oczy mogą kłamać?”, wariograf mierzy przewodnictwo skórne, a wyniki pomiaru mogą wskazywać na mijanie się z prawdą. Każdy, kto chciałby przekonać się o tym na własnej skórze, będzie mógł pod

dać się badaniu wariografem.

EMG (elektromiografia), czyli urządzenie do zapisu aktywności elektrycznej mięśni twarzy (i nie tylko). Na podstawie takiego zapisu można wnioskować o emocjach osoby, której aktywność mierzymy. Badacze z Uniwersytetu SWPS zachęcają do sprawdzenia czy maszyna może rozpoznać nastrój człowieka.

Eyetracker – Koło Naukowe Okulografii Uniwersytetu SWPS oraz Eyetracker.pl zapraszają wszystkich entuzjastów gier komputerowych, by spróbowali sterowania grą przy pomocy wzroku zamiast ręcznego kontrolera.

Więcej informacji: www.centrumprasowe.swps.pl.