Na Politechnice o współpracy nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności

O barierach utrudniających współpracę nauki z gospodarką oraz rozwiązaniach pozwalających na rozwój wymiany innowacji i przepływ wiedzy będą dyskutować 8 i 9 grudnia na Politechnice Wrocławskiej uczestnicy konferencji „Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności”. To trzecie, z planowanych dziewięciu, spotkań programowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzających zaplanowany na 2017 rok Narodowy Kongres Nauki.

Na przyszłorocznym kongresie, który odbędzie w Krakowie, zostanie przedstawiona i poddana debacie koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego. W tym celu MNiSW organizuje cykl comiesięcznych konferencji programowych w różnych ośrodkach akademickich kraju, podczas których będą dyskutowane najważniejsze problemy i wyzwania, przed jakimi stoi nauka i szkolnictwo wyższe.

Spotkanie na Politechnice Wrocławskiej ma pomóc w uzyskaniu przejrzystego obrazu kondycji nauki i gospodarki w zakresie partnerstwa, kreowania innowacji, wdrażania nowych rozwiązań i komercjalizacji odkryć naukowych. Uczestnicy wydarzenia skupią się przede wszystkim na ocenie obecnego systemu wsparcia publicznego współpracy nauki z gospodarką, w tym kwestii funduszy z Unii Europejskiej.

8 i 9 grudnia w Centrum Konferencyjnym PWr (bud. D-20) oraz w Bibliotechu (bud. D-21) debatować na te tematy będą przedstawiciele środowisk akademickich, administracji krajowej i lokalnej, przedsiębiorcy, a także reprezentanci instytucji zaangażowanych w prace nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań naukowych w gospodarce. Swoje wystąpienie programowe dotyczące roli innowacji w systemie nauki i szkolnictwa  wyższego wygłosi dr Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego). W gronie prelegentów znalazły się także: przedstawicielka Komisji Europejskiej dr Katarzyna Szkuta (DG Joint Research Centre) i Jaana Puukka (Innovation Engage), międzynarodowy ekspert w dziedzinie szkolnictwa wyższego, innowacji i rozwoju regionalnego.

W programie konferencji przewidziano sześć paneli tematycznych, które poprowadzą m.in. Krzysztof Domarecki (przewodniczący rady nadzorczej Selena FM), prof. Tadeusz Słomka (rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), dr Piotr Dardziński (Podsekretarz Stanu w MNiSW), prof. Maciej Chorowski (dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) czy Piotr Dytko (prezes zarządu KGHM Cuprum).

Spotkaniu będą towarzyszyć także seminaria poświęcone wypracowaniu koncepcji i przedstawieniu propozycji rozwiązań zmian w prawie i polit

yce rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego.

Aby zarejestrować swój udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy www.nauka.gov.pl. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie http://bit.ly/2glelER.

Więcej informacji o Narodowym Kongresie Nauki www.nkn.gov.pl.

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: www.pwr.edu.pl.