Warto zostać programistą

profmrugalski_uzCinkciarz.pl zacieśnia współpracę z Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spółka chce przekazać studentom nie tylko sprzęt do pracy oraz zapewnić miejsce do odbywania praktyk, ale także podzielić się cennym doświadczeniem.

Cinkciarz.pl od wielu miesięcy aktywnie współpracuje z Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przy udziale Geek Club, organizacji skupiającej miłośników programowania, zorganizowano już szereg atrakcyjnych wydarzeń. W ub. roku akademickim niemal 200 osób spotkało się na Uniwersytecie Zielonogórskim, by wspólnie oglądać na żywo transmisję z konferencji Google I/O. Z kolei ponad 100 pasjonatów nowych technologii obejrzało na uczelni konferencję Facebook F8. Dzięki współpracy WIEA UZ z firmą Cinkciarz.pl, organizatorom udało się włączyć Zieloną Górę do grona 30 miast z całego świata, w których umożliwiono udział on-line w tym wydarzeniu. To nie koniec wspólnych działań. Cinkciarz.pl wraz z reprezentantami WIEA będzie organizował kolejne tego typu spotkania, m.in. dla osób skupionych wokół Geek Club i JUG.

Zgodnie z założeniami nowego projektu, reprezentanci firmy rozwiną współpracę także w zakresie dydaktyki i zajęć praktycznych. W ramach zakładanych działań poprowadzą wykłady na kierunkach “informatyka” oraz “biznes elektroniczny”. – Zależy nam, aby studenci mieli styczność nie tylko z teorią akademicką, ale także rozwiązywali zagadnienia inżynierskie, które występują w firmie np. na poziomie projektowania i rozwoju oprogramowania – zapowiada Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.

Cinkciarz.pl poprowadzi nie tylko szereg wykładów, ale również, na późniejszym etapie współpracy, niewykluczona jest realizacja zajęć laboratoryjnych w mniejszych grupach. Współpraca będzie się także odbywała w obszarze działalności kół naukowych. Spółka jest gotowa do przekazania sprzętu na potrzeby zajęć praktycznych. Firma wyposaży stanowiska umożliwiające projektowanie aplikacji na urządzenia mobilne. Zostaną przygotowane stanowiska deweloperskie, zaopatrzone m.in. w komputery, tablety, smartfony i smartwatche.

Poza przekazaniem sprzętu spółka oddeleguje również doświadczonych pracowników, którzy będą wspierali studentów w trakcie realizacji pro

jektów. Udział firmy w procesie kształcenia studentów zapewnią senior developerzy i project managerowie. Tematyka zajęć będzie inspirowana rzeczywistymi potrzebami przedsiębiorstwa.

– Głos praktyka, specjalisty z dużej firmy zajmującej się na co dzień wdrażaniem konkretnych rozwiązań, jest dla studenta motywujący. Student uzyskuje dzięki takiej interakcji głębszą świadomość, że teorie, których uczy się na zajęciach, są zastosowywane w praktyce. A przykłady, warto powiedzieć to szczerze, są najlepszą formą nauczania – tłumaczy prof. Marcin Mrugalski, dziekan WIEA.

Spółka otworzyła także program praktyk studenckich. Tylko podczas kończącego się okresu letniego, kilkunastu studentów zdobyło doświadczenie w dziale IT. Mieli okazję wziąć udział w pracach związanych z testowaniem i rozwojem oprogramowania. Większość z nich przedłużyła staż, podpisując umowy dostosowane do ich możliwości czasowych. Kolejni praktykanci już wkrótce dołączą do zespołu. – Dzięki tej współpracy studenci zwiększają swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia nie tylko po zakończeniu studiów, ale także już w trakcie ich trwania. Wielu aktualnych pracowników spółki Cinkciarz.pl to absolwenci wydziału WIEA – dodaje Piotr Kiciński.

2 myśli nt. „Warto zostać programistą

1. Erwin

jeśli chodzi o takie współprace to teraz bardzo często są zawiązywane. Nawet tam widziałem że Politechnika Lubelska plecy dla swoich programistów robi. Ale to trzeba sporo dać od siebie żeby zasługiwać na miano programisty. ja np oprócz tego co na uczelni sam się douczałem m.in, z kursów eduweb. Łatwo i przyjemnie, także nie było to dla mnie problemem. Mam nadzieję że po studiach to jakoś zaowocuje.