Wicepremier Gowin ustanowił kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim

MTAyNHg3Njg,25039763_24691774Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podpisał w środę w Opolu decyzję o nadaniu Uniwersytetowi Opolskiemu (UO) uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego. Przyszli lekarze rozpoczną tam naukę w październiku 2017 r.

W prowadzeniu tych jednolitych studiów magisterskich UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową (PMWSZ) w Opolu. Podczas środowych uroczystości list intencyjny w sprawie połączenia potencjału podpisali rektorzy obu uczelni, kolejno prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja oraz dr Tomasz Halski.

Kwestię tej konsolidacji wicepremier ocenił jako kluczową w działaniach na rzecz uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu. Uniwersytet Opolski “jest spośród tych nowych uniwersytetów powstałych po roku 1989 uczelnią chyba najprężniej się rozwijającą, podobnie Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową należy do najlepszych szkół zawodowych w Polsce (…). Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że nieomal na tej samej ulicy dwie uczelnie będą konkurowały o studentów, będą budowały drogie, konkurencyjne laboratoria, będą uruchamiały te same kierunki. Tutaj trzeba połączyć wysiłki” – podkreślił Gowin.

Sukces opolskiej uczelni – mówił – to również efekt współpracy środowiska naukowego z władzami lokalnymi i regionalnymi. “Widać wyraźnie, że utworzenie tego kierunku traktowane jest przez całą społeczność Opola i regionu opolskiego jako wielka szansa rozwojowa” – wskazał.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego już wcześniej otrzymał pozytywne opinie resortu nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chodzi m.in. o spełnienie wymogów dotyczących odpowiedniej ilości kadry naukowo-dydaktycznej i samodzielnych pracowników nauki.

Więcej informacji: www.naukawpolsce.pap.pl.