Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do kiedy trwa rekrutacja?

577fcbdf99017_o,size,969x565,q,71,h,740d1eRekrutacja na studia na większości uczelni cały czas trwa. Na niektórych dopiero nabiera rozpędu. Część szkół wyższych już podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi najpopularniejszych kierunków. Zaskoczenia nie ma. Na uczelniach technicznych króluje informatyka, budownictwo i architektura. Wśród humanistycznych największym zainteresowaniem cieszą się filologia angielska, administracja czy reżyseria i projektowanie gier.

Tegoroczni maturzyści w ostatni wtorek odebrali świadectwa dojrzałości i mogą złożyć już komplet dokumentów na wybranych przez siebie uczelniach. Wstępne wyniki rekrutacji, która cały czas trwa, pokazują, że na topie są podobne kierunki, jak w ubiegłym roku. – Tak jak do tej pory, na liście wiodących kierunków, na które zgłosiło się najwięcej chętnych, znalazła się informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość oraz logistyka inżynierska – wylicza prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej. Jak dodaje, trzy nowe kierunki, jakie od tego roku znalazły się w ofercie (ekoinnowacja w infrastrukturze środowiska, manager żywności oraz język angielski w biznesie) na razie cieszą się umiarkowaną popularnością. Jednak może się to zmienić, bowiem czas na złożenie dokumentów na Politechnikę Częstochowską jest do 28 lipca. Dzień później uczelnia ogłosi wyniki pierwszej rekrutacji. Drugi nabór rozpocznie się 16 września (by mogli skorzystać z niego maturzyści, którzy nie zdali egzaminu i w sierpniu piszą poprawkę – wyniki otrzymają 12 września).

Ponad 30 kierunków studiów I, II i III stopnia proponuje kandydatom w zbliżającym się roku akademickim Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Tu również rejestracja na studia trwa. – Wstępne zestawienia kierunków pokazują, że podobnie jak w roku ubiegłym, największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, fizjoterapia, pedagogika, dietetyka, administracja oraz bezpieczeństwo narodowe – wymienia Magdalena Okwiet z biura promocji AJD. – W naszej ofercie pojawiło się także kilka nowych propozycji, które kandydaci, jak obserwujemy, przyjęli z dużym zainteresowaniem – dodaje. Wiodące nowości to kosmetologia oraz kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa. – Dotychczasowa rejestracja pokazuje, że przyszli studenci zainteresowani są tymi nowościami równie mocno co sprawdzonymi od lat kierunkami – przyznaje Okwiet.

– Na chwilę obecną najwięcej kandydatów zarejestrowało się na kierunki finanse i rachunkowość, logistyka inżynierska i licencjacka, ekonomia, informatyka, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna – wymienia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na UE rejestracja na studia I stopnia stacjonarne potrwa do 10 lipca, a na studia I stopnia niestacjonarne, II stopnia stacjonarne i niestacjonarne do 10 września. Wstępne wyliczenia dokładnie pokrywają się z zeszłorocznym zainteresowaniem młodych ludzi. Wtedy wiodącym kierunkiem na UE również były finanse i rachunkowość, gdzie o jedno miejsce walczyło 2,6 kandydatów, na logistykę inż

ynierską starało się dostać 3,11 kandydatów na jedno miejsce.

Rzecznik zauważa, że coraz większym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się kierunki o profilu praktycznym (w programie nauczania, m.in. jest trzy razy więcej praktyk). – To zainteresowanie wzrasta z roku na rok, przykładowo na dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz przedsiębiorczości i finansach zanotowano blisko 30 proc. więcej chętnych na studia w ubiegłorocznej rekrutacji, najwięcej, bo blisko aż o 38 proc. wzrosła liczba chętnych na zarządzanie – wymienia.

Więcej informacji: www.dziennikzachodni.pl.