Jakość nauczania zamiast masowości – wicepremier Jarosław Gowin w Łodzi

panel_fceef059a9e201bfd950ce8fcfd0302c_1O potrzebie zatrzymywania w kraju najlepszych studentów, podnoszeniu poziomu nauczania i zbliżeniu polskich uczelni do światowej czołówki mówił 13 kwietnia 2016 roku w Łodzi wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Nadeszła pora, by głównym kryterium w szkolnictwie wyższym nie była “masowość” nauczania, lecz jego jakość i poziom – stwierdził wicepremier na konferencji prasowej w Politechnice Łódzkiej. Nawiązał też do czekających uczelnie zmian w sposobie finansowania szkół wyższych. – Mamy niż demograficzny i nie możemy zachować starego podziału środków. Przygotowujemy zmiany w finansowaniu, tak żeby uczelniom opłacało się przyjmować mniej studentów, ale lepszych. Zapobiegnie to pauperyzacji uczelni i przyśpieszy proces wyłaniania się uczelni wiodących – wyjaśniał.

Minister Gowin uczestniczył w uroczystej gali wręczenia stypendiów dla szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej. Otrzymało je dziesięć osób wybranych w konkursie zorganizowanym przez Fundację Politechniki Łódzkiej. Wcześniej zwiedzał Łódzki Park Naukowo-Technologiczny. Zapowiedział wsparcie dla tworzonego w Łodzi Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów ICRI-BioM. Jednostka ta utworzona przez Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN we współpracy z dwoma niemieckimi instytutami Maxa Plancka prowadzi badania w obszarze nauk chemicznych i o nowoczesnych materiałach. Centrum walczy właśnie o grant w konkursie Teaming for excellence w ramach programu Horyzont 2020. Konkurs wspiera budowę nowych centrów doskonałości, które mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości aż 20 mln euro.

yle="text-align: justify;">– Jeśli chcemy mieć gospodarkę innowacyjną to musimy się opierać na wynalazkach powstałych w naszych, polskich uczelniach. Łódzkie środowisko naukowe odniosło już w tej dziedzinie bardzo dużo sukcesów – powiedział wicepremier – Łódź ma szanse na realizację jednego z dziesięciu grantów w Europie w ramach projektu Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów. Powstała instytucja stwarza szansę na ścisłą współpracę nauki z przemysłem oraz na rozwój innowacyjnych technologii potrzebnych regionowi, ale i Polsce. – zaznaczył Jarosław Gowin.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.