Kierunki studiów

Kierunki cenione przez pracodawców

Jakie kierunki studiów cieszą się największym prestiżem wśród pracodawców? Czy nasz dyplom stanowi przepustkę do kariery?

Jakie dyplomy cenią pracodawcy?

W swoim rankingu, Wprost prezentuje zestawienie uczelni krajowych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

W edycji 2014, podobnie jak w poprzednich, pierwsze miejsce zajęła Politechnika Warszawska. Prestiż kierunków technicznych znajduje swoje potwierdzenie również w kolejnych miejscach rankingu. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska, a na trzecim Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie. Dopiero na piątym miejscu, za Politechniką Śląską w Gliwicach, znalazł się najwyżej ulokowany uniwersytet – Uniwersytet Warszawski. Najlepsza z uczelni ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa, znalazła się na ósmym miejscu, za politechnikami Gdańską i Łódzką.

Jakie kierunki zapewniają zainteresowanie pracodawcy?

Wprost publikuje również zestawienie n

ajpopularniejszych kierunków zdaniem pracodawców. W edycji 2014, pierwsze miejsce zajęła ekonomia. Tuż za nią uplasowała się mechanika i budowa maszyn, a dalej zarządzanie i marketing oraz automatyka i robotyka. Pierwsze miejsce zajmują więc kierunki techniczne i ekonomiczne. Kolejne miejsca z czołówki zajęły również kierunku o charakterze technicznym – informatyka i telekomunikacja, elektrotechnika, inżynieria lądowa oraz chemia. Preferencje pracodawców premiują więc absolwentów studiów inżynierskich, a także ekonomistów.

Ekonomia i studia techniczne

Pozycja poszczególnych uczelni w rankingu Perspektywy wg kryterium prestiżu wśród pracodawców potwierdza te spostrzeżenia. Pierwsze trzy miejsca zajęły Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski oraz AGH w Krakowie. Studia techniczne są, zdaniem pracodawców, dobrym wyborem, jednak warto pamiętać, że wszystko zależy od tego, czym planujemy się zajmować. Ukończenie niszowego kierunku, którego dyplomem może się pochwalić kilkanaście osób rocznie, powinno również zagwarantować zarówno prestiż, jak i zainteresowanie pracodawców.