Informatyka – studia z przyszłości

Informatyka – studia z przyszłości. Dlaczego ten kierunek gwarantuje najpewniejszą przyszłość?

Informatyka to jeden z kierunków uważanych za gwarantujące znalezienie dobrze płatnej pracy w przyszłości. Dlaczego informatykom raczej nie grozi bezrobocie?

Informatyka otwiera wiele drzwi

Studia na tym kierunku oferują liczne możliwości. Przyszły absolwent może wybrać jedną ze specjalności oferowanych przez wybraną uczelnię. Perspektywy zawodowe po informatyce obejmują m.in. projektowanie sieci multimedialnych i systemów informatycznych oraz oprogramowania, kryptografię, programowanie, pracę nad systemami sztucznej inteligencji, czy zapewnianie bezpieczeństwa systemów. Na przyszłych informatyków czeka również praca z mobilnymi systemami teleinformatycznymi, np. związanymi z telemedycyną.

Informatycy są i będą potrzebni

Ciągły rozwój nowych technologii IT gwarantuje niesłabnące zapotrzebowanie na specjalistów z tych dziedzin. Bezrobocie praktycznie nie dotyka informatyków – wystarczy otworzyć pierwszą lepszą stronę z ogłoszeniami, aby przekonać się, że specjaliści z branży IT nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Badanie Bilans Kapitału Ludzkiego dowodzi, że informatycy są w grupie zawodów najmniej zagrożonych bezrobociem – bez pracy pozostaje tylko kilka procent absolwentów tego kierunku. Informatycy są również jednymi z najczęściej poszukiwanych przez pracodawców specjalistów.

Specjaliści z branży IT zarabiają najlepiej

Jak dowodzi „Raport Płacowy. Polska i Świat” Związku Pracod

awców i Przedsiębiorców, branża IT gwarantuje najwyższe zarobki. Wysokość wynagrodzenia, jakie może otrzymać informatyk, zależy oczywiście od miejsca pracy (zarobki w większych miastach są wyższe), rozmiaru firmy (im większa, tym na ogół wyższe wynagrodzenie) oraz od doświadczenia i specjalizacji informatyka. Mediana zarobków w branży IT w największych firmach wynosi 7 tys. miesięcznie, a w mikroprzedsiębiorstwach ponad 4 tys. miesięcznie. Wielu informatyków może pochwalić się znacznie wyższymi dochodami. Z pewnością studia na tym kierunku są bardzo dobrą inwestycją w przyszłość.

Poznaj uczelnię: Politechnika Warszawska