Najchętniej wybierane kierunki w 2014

Popularne kierunki studiów

W ubiegłym roku akademickim najpopularniejszymi kierunkami okazały się informatyka, prawo i zarządzanie, a najbardziej obleganymi – kryminologia, międzykierunkowe studia ekonomiczno – menedżerskie oraz japonistyka.

Czy tegoroczni maturzyści poszli w ślady starszego rocznika?

Warszawa – ekonomia wyprzedza prawo

Na Uniwersytecie Warszawskim w pierwszej turze rekrutacji najpopularniejsza okazała się ekonomia, na którą startowało ok. 3 tys. osób przy limicie 210 miejsc. O 400 indeksów na prawie walczyło blisko 2 tys. kandydatów, a 1,8 tys. chętnych próbowało swoich sił w rekrutacji na finanse, rachunkowość i ubezpieczenia (limit 200 miejsc). Najbardziej obleganym kierunkiem na UW okazały się lingwistyka stosowana (22 osoby na jedno miejsce) oraz sinologia i międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie – 19 osób na miejsce. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego najwięcej kandydatów zgłosiło się na finanse i rachunkowość (ponad 10 osób na jedno miejsce) oraz weterynarię i logistykę (po ok. 7 osób na miejsce).

Politechniki – najbardziej oblegana automatyka i robotyka

Politechnika Warszawska

> podała, ze o jeden indeks na automatyce i robotyce na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych walczyły prawie 24 osoby. Drugim najbardziej obleganym kierunkiem była mechanika i budowa maszyn (ponad 21 osób na jedno miejsce), a ponad 19 maturzystów zmagało się o indeks na gospodarce przestrzennej oraz inżynierii biomedycznej. Krakowska Politechnika cieszyła się nieco mniejszą popularnością wśród tegorocznych maturzystów – na jedno miejsce na najbardziej obleganym kierunku, informatyce, zgłosiło się 6 chętnych.

52 osoby na jedno miejsce na stomatologii

Taki rekord zanotował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, deklasując kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie na jedno miejsce zgłosiło się 44 chętnych. Stomatologia była popularna również w innych miastach, np. w Poznaniu, gdzie na wydział lekarsko-dentystyczny zgłosiło się ponad 21 tys. osób. Podobnie jak w poprzednich latach, wśród obleganych kierunków na uniwersytetach wymienić można z jednej strony prawo czy psychologię, a z drugiej hermetyczne filologie – np. skandynawskie, a także japonistykę czy sinologię.