Uniwersytet Papieski rezygnuje z opłat za studia

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zdecydował, że dołączy do grona dwóch uczelni, które rezygnują z pobierania opłat za drugi kierunek studiów.

UPJPII podjął decyzję o oferowaniu drugiego i trzeciego kierunku studiów za darmo jako pierwsza uczelnia w Krakowie i trzecia w Polsce (po Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Szczecińskim).

Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która zdecydowała się na zaniechanie pobierania opłaty za drugi lub kolejny kierunek, gdyż chcemy, aby młodzi ludzie nie musieli rezygnować ze studiowania u nas ze względów finansowych – powiedziała KAI Monika Wiertek, rzeczniczka UPJPII w Krakowie. – Ze względu na naszą specyfikę zawsze byliśmy uniwersytetem otwartym na ludzi i wczorajsza uchwała Senatu tego dowodzi – dodała.

Kolejne studia za darmo

Senat uczelni UPJPII 16 czerwca 2014 r. podjął uchwałę, na podstawie której Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie znosi opłaty za drugi i następne kierunki studiów. Od roku akademickiego 2014/2015 można będzie na tej uczelni bezpłatnie studiować więcej niż jeden kierunek studiów.

Dotychczas uczelnia pobierała opłatę za drugi i każdy kolejny kierunek studiów w wysokości 450 zł. Jeszcze nikt nie zdążył wnieść opłaty, a to dlatego że rektor uczelni zdecydował o zwolnieniu z tej opłaty 10 procent najlepszych studentów na roku.

Uniwersytet Papieski zdecydował się na zniesienie opłaty za dodatkowy kierunek w wyniku opublikowania orzeczenia Trybunału Konstyt

ucyjnego z dnia 5 czerwca, w którym to Trybunał uznał przepisy regulujące opłaty za studia za niezgodne z konstytucją.

Kolejne dwie uczelnie w Polsce rozważają podjęcie decyzji o niepobieraniu opłat za dodatkowe kierunki studiów. Są to: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Poznaj uczelnię: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Jedna myśl nt. „Uniwersytet Papieski rezygnuje z opłat za studia

1. daniel

Jako czwarta uczelnia, bo wcześniej taką decyzję jako trzecia uczelnia w Polsce podjął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.