Kierunki najchętniej wybierane przez maturzystów

Już w lutym kolejni maturzyści podejmą decyzję o kierunku, na którym spędzą kilka kolejnych lat. Studia to minimum 3 lata ciężkiej pracy. Gdzie naukę podjęli maturzyści w 2013 r.?

Jak co roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki rekrutacji na studia w Polskich uczelniach. Na pierwszym miejscu najbardziej obleganych kierunków studiów znalazła się informatyka.

Już drugi raz z rzędu ten kierunek trafił do ścisłej czołówki najchętniej wybieranych studiów. Sprawdź które kierunki są najbardziej popularne!

Informatyka drugi rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu najchętniej wybieranych kierunków studiów. W 2012 roku wybrało ją ponad 30 tysięcy kandydatów, a w 2013 o tysiąc więcej (31782 osób).

Oblegane kierunki studiów

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki ścisłe i techniczne. Do najbardziej obleganych zaliczono m.in.: automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tysięcy osób (w zeszłym roku 15815 kandydatów) oraz mechanika i budowa maszyn, na którą zdecydowało się ponad 18 tysięcy osób (w poprzednim – 17209 kandydatów). Na czwartej pozycji utrzymał się kierunek budownictwo. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się prawo (21787 kandydatów) i zarządzanie (21623 kandydatów).

Oblegane uczelnie

Pierwszą piątkę najbardziej obleganych uczelni otwierają politechniki: Warszawskiej, Gdańskiej, Poznańskiej i Łódzkiej. Politechnika Warszawska szósty rok z rzędu jest

najbardziej obleganą uczelnią w kraju – na jedno miejsce na studiach przypadało w tej uczelni 7,3 kandydata. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie dołączyła do pięci najchętniej wybieranych szkół wyższych.

Uczelnie techniczne to popularne szkoły w Polsce, wybiera je aż 4,1 kandydata na jedno miejsce. Równie popularne są uczelnie rolnicze ze średnim wynikiem 3.5 kandydata na jedno miejsce. Uniwersytety wybiera 3 kandydatów na jedno miejsce.

Łącznie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto 476 809 osób, w tym 366449 na uczelnie publiczne i 110360 osób na uczelnie niepubliczne.