Kierunki zamawiane w roku akademickim 2013-2014

W tym roku zmniejsza się oferta edukacyjna uczelni. Kierunki wsparte dofinansowaniem ministerstwa nadal będą dostępne ale będzie ich mniej. Co jest przyczyną malejącej liczby kierunków zamawianych?

11 uczelni w roku akademickim 2013/2014 zaoferuje 22 kierunki zamawiane – takie dane podało do wiadomości Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To lista kierunków na rok akademicki 2013/2014. Gdzie się zgłosić, by mieć szansę na 1000 zł stypendium miesięcznie?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) podało do wiadomości informacje o uczelniach, które od października będą brały udział w programie kierunków zamawianych.

W roku akademickim 2013/2014 jest ich mniej – jedynie 22 kierunki w 11 szkół wyższych z całego kraju:

1. Uniwersytet Warszawski: matematyka (kierunek unikatowy), inżynieria nanostruktur (kierunek unikatowy), zastosowania fizyki i biologii w medycynie;
  2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: chemia, matematyka, informatyka;
  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: ochrona środowiska, matematyka, informatyka;
  4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: ochrona środowiska;
  5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: fizyka;
  6. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, matematyka;
  7. Politechnika Śląska: automatyka, robotyka;
  8. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej: budownictwo;
  9. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: informatyka;
  10. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: informatyka;
  11. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: wzornictwo, budownictwo.

Mniej kierunków zamawianych

Lista uczelni biorących udział w programie kierunków zamawianych w nowym roku akademickim została bardzo mocno okrojona w stosunku do lat ubiegłych. Od 2008 r., czyli od początku obowiązywania programu, uczestniczyło w nim aż 86 uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarło 266 umów na łączną kwotę ponad 1,1 miliarda złotych. Przez ostatnie 5 lat na stypendia wydano ponad 200 milionów zł, skorzystało z nich 27,5 tys. studentów.

Według danych MNiSW, przedstawionych na konferencji prasowej przez minister Barbarę Kudrycką, prawie 82 proc. absolwentów kierunków zamawianych już znalazło pracę. Na pozostałych kierunkach studiów (innych niż zamawiane) 75,4 proc. osób znajduje pracę.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w tym roku nie prowadzono nowego naboru na kierunki zamawiane. Jak wyjaśnił, liczba ponad 20 kierunków, które zostaną od października uruchomione “to wypadkowa wynikająca z tego, w ilu przypadkach pozytywnie zakończyły się ponowne oceny proj

ektów na kierunki zamawiane z poprzednich lat”. Tłumaczył, że tegoroczny brak nowego naboru na kierunki zamawiane przewidziany był w planie programu sprzed kilku lat.

Z kolei minister Kudrycka wyjaśniła, że w 2013 r. przeprowadzone będą dokładne analizy zapotrzebowania na absolwentów poszczególnych kierunków na rynku pracy i program dostosowany będzie do zmieniających się warunków.
Po tej modyfikacji wierzę, że w 2014 r. zostanie ogłoszony następny konkurs, być może ze zmienioną listą kierunków zamawianych – zaznaczyła.

Ministerstwo chwali się pozytywnymi wynikami programu, którego celem było odwrócenie niekorzystnej struktury kształcenia na poziomie wyższym. Cel ten, zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udało się zrealizować: kandydaci na studia preferują studia na kierunkach technicznych, a politechniki stały się najpopularniejszym typem uczelni. Na jedno miejsce jest tam średnio 4 kandydatów, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do sytuacji sprzed uruchomienia programu.