Rządowy program kierunków zamawianych

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka po niepochlebnych doniesieniach prasowych na temat zamawianych kierunków studiów podsumowała efekty rządowego programu kierunków  zamawianych

– Udało się osiągnąć najważniejszy cel: odwróciliśmy niekorzystną strukturę kształcenia i ograniczyliśmy kształcenie na kierunkach masowych. W 2013 roku przeprowadzimy badania rynku pracy i sprawdzimy, w jakich branżach pracodawcy poszukują dobrze wykształconych absolwentów. W 2014 roku ruszy kolejna edycja rządowego programu – poinformowała minister Kudrycka.

Poznaliśmy wyniki matur, a wkrótce w uczelniach w całej Polsce rozpocznie się nabór na studia. – Statystyki pokazują, że polscy maturzyści coraz bardziej racjonalnie wybierają przyszłe studia. Dużo chętniej wybierają kierunki techniczne, ścisłe i przyrodnicze, kluczowe z punktu widzenia rozwoju innowacyjności w Polsce. Są szczególnie chętnie wybierane przez najzdolniejszych maturzystów, laureatów olimpiad. Rządowy program kierunków zamawianych przynosi zatem zamierzone efekty – podkreślała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W związku z krytycznymi opiniami na temat efektów kierunków zamawianych odbył się briefing poświęcony programowi. Obok prof. Barbary Kudryckiej uczestniczył w nim zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Leszek Grabarczyk.

Tekst Dziennika gazeta prawna na temat kierunków zamawianych

Minister nauki przypomniała, że programy studiów na kierunkach zamawianych różnią się od programów studiów na tych samych kierunkach, ale nie objętych dotacją w ramach kierunków zamawianych. Uwzględniają zarówno zajęcia wyrównawcze dla studentów, jak i staże w przedsiębiorstwach w trakcie studiów.

– Przybywa studiów o profilu praktycznym, jest ich już w całej Polsce 18 proc. Ponadto z naszych analiz wynika, że pierwsi absolwenci kierunków zamawianych, którzy już trafili na rynek pracy, dobrze sobie na nim radzą – 82 proc. zaraz po studiach znajduje pracę – mówiła prof. Barbara Kudrycka.

Minister nauki poinformowała, że w roku akademickim 2013/2014 na 11 uczelniach w Polsce będzie prowadzony nabór na kierunki zamawiane, na których studenci mogą nadal uzyskać wysokie stypendia motywacyjne rzędu nawet 1000 zł miesięcznie. Rządowy program będzie kontynuowany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej od 2014 roku. – W roku 2013 skupimy się na analizie wyników programu kierunków zamawianych. Przeprowadzimy badania rynku pracy i sprawdzimy, w jakich branżach pracodawcy poszukują dobrze wykształconych absolwentów. Na tej podstawie powstanie nowa, być może zmieniona lista kierunków zamawianych. W 2014 roku ogłoszone zostaną kolejne konkursy dla uczelni – mówiła minister nauki.

– Program kierunków zamawianych cieszy się uznaniem wśród absolwentów, pracodawców, ale i ministrów z pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Sądzę, że w nowej perspektywie finansowej inne państwa skorzystają z naszych dobrych doświadczeń – mówiła minister nauki.

Prof. Barbara Kudrycka zapowiedziała też, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny konkurs na najlepsze progra

my studiów oparte na Krajowych Ramach Kwalifikacji. – Najlepsze wydziały, które dzięki nowoczesnym metodom nauczania i współpracy z przedsiębiorcami udoskonaliły swoje programy studiów i dostosowały je do wymagań rynku pracy, dostaną po milionie złotych na ich wdrożenie. Wierzę, że uczelnie skorzystają z dobrych doświadczeń, które mają dzięki prowadzeniu kierunków zamawianych i skorzystają z nich, doskonaląc programy kształcenia także na innych kierunkach studiów – mówiła minister Barbara Kudrycka.

Program kierunków zamawianych

Program kierunków zamawianych rozpoczął się pilotażem w 2008 roku, a pierwsza edycja ruszyła rok później – w 2009 r. W ramach programu oferowane są nie tylko stypendia dla studentów, ale przede wszystkim dofinansowanie programu kształcenia poprzez organizację zajęć wyrównawczych, warsztatów, staży i praktyk w przedsiębiorstwach. Blisko 82 proc. absolwentów kierunków zamawianych znalazło zatrudnienie. Zatrudnialność po pozostałych kierunkach studiów utrzymuje się na średnim poziomie 75,4%.

Dane wskazujące na efektywność programu
  • Liczba studentów I roku na studiach technicznych, przy jednoczesnym spadku liczby studentów I roku ogółem,  w porównaniu do 2007 roku wzrosła o 20 proc.
  • Najbardziej popularnym kierunkiem studiów jest obecnie informatyka, której absolwenci są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Liczba kandydatów w stosunku do 2007 roku wzrosła o ponad 46%. W ramach programu kierunków zamawianych 83 to programy studiów na tym kierunku.
  • Wzrost zainteresowania i liczby studentów dotyczy także kierunków takich jak mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka czy matematyka. Kształcenie na tych kierunkach odbywa się w ramach 93 programów studiów kierunków zamawianych.
  • Liczba absolwentów kierunków zamawianych jest wyższa o ok. 20% w stosunku do liczby absolwentów programów studiów, które nie są realizowane w ramach programu.
  • Blisko 82 proc. absolwentów kierunków zamawianych znalazło zatrudnienie.
  • Zatrudnialność po pozostałych kierunkach studiów utrzymuje się na średnim poziomie 75,4%.