Kierunki studiów

Kierunki studiów w Polsce

Liczba kierunków studiów dostępnych w polskich uczelniach przyprawia o zawrót głowy. Które z nich wybrać by zyskać łatwy start w dorosłym życiu? Wybór kierunku studiów to zawsze trudne wyzwanie, które zaważy na 3 czy nawet 5 najbliższych latach studiów wyższych. Podpowiemy Ci jak to zrobić. Na te i wiele innych pytań związanych z wyborem kierunków odpowiemy w kilku najbliższych artykułach. Znajdziesz w nich opisy kierunków, przedmioty, oraz perspektywy znalezienia pracy.

Wielu maturzystów planując kierunek studiów zaczyna od wyboru uczelni. Nic bardzie błędnego. Wybieramy zawsze studia nie uczelnię, uczelnia jest jedynie podmiotem, który dostarcza program nauczania. Oczywiście prestiżowa szkoła wyższa powinna być jednym z elementów branych pod uwagę w wyborze najlepszego kierunku.

Przysz
ościowe kierunki studiów

Nie od dzisiaj wiadomo, że pięcioletnia inwestycja w studia może pójść na marne, głównie dlatego że zmieniający się rynek i gospodarka w kraju i na świecie powodują ciągłe zmiany. To jeden z najważniejszych powodów, dla którego wybór studiów warto przemyśleć. Przyszłościowy kierunek studiów to taki, którego absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy, to również taki którego absolwentów jest mniej niż miejsc pracy.

Dlaczego warto poświęcić czas na wybór kierunku studiów?

Z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze by ułatwić sobie wyzwanie znalezienia pracy. Przy odrobinie szczęścia wybór rzadkiego kierunku studiów może ułatwić znalezienie pracy. Jeśli rynek pracy nie jest przesycony specjalistami w danej dziedzinie łaknie absolwentów, co skraca czas poszukiwania pracy, ale przede wszystkim zapewnia komfort pracy w zawodzie.  Po drugie wybór kierunku to decyzja na lata. Nikt nie powiedział, że nie jest możliwa zmiana kwalifikacji, ale czy ktokolwiek myśli o przekwalifikowaniu równie ambitnie jak o ukończeniu studiów. Zmiana kwalifikacji w oparciu o studia wyższe to kolejne kilka lat inwestycji czasu, pieniędzy i wysiłku. Warto zatem przemyśleć wybór studiów, uczelni i kierunków studiów.